Spotkanie z Tadeuszem Mazowieckim

Pożegnaliśmy pierwszego niekomunistycznego premiera Polski, ojca polskiej demokracji, męża stanu, symbolu i znaku rozpoznawczego nowej, wolnej i demokratycznej Rzeczpospolitej, jak zwykło się w ciągu tygodnia, który minął od jego śmierci, określać Tadeusza Mazowieckiego (określano go już tak za życia, ale cicho, z pewną nieśmiałością, żeby nie godzić w jego powszechnie znaną skromność). Oglądałem to pożegnanie niestety tylko w telewizji, choć z niemniejszym zapewne wzruszeniem. A i większym pewnie niż niejeden telewidz, gdyż było to też moje osobiste pożegnanie nie tylko autorytetu o najwyższym duchowym i intelektualnym formacie, człowieka z krwi i kości, którego miałem zaszczyt w życiu poznać.
A było to w 2005 r. Przyjechałem do Sarajewa, żeby stamtąd udać się do Potočari na obchody 10. rocznicy masakry Srebrenicy. Mazowiecki, były specjalny wysłannik ONZ do ogarniętej wojną Bośni i sprawozdawca Komisji Praw Człowieka ONZ w tym kraju, autor 18 raportów o czystkach etnicznych dokonywanych na ludności cywilnej, który zrzekł się z hukiem swojego mandatu w proteście przeciwko opieszałości i bierności organizacji wobec świadectw o masakrze Srebrenicy, teraz wracał do Bośni na zaproszenie organizacji „Matki Srebrenicy”. Miał odebrać przyznawaną po raz pierwszy nagrodę honorującą osoby, które przyczyniły się do pokoju w Bośni. Tam nikt nie miał wątpliwości, komu należy się ona w pierwszej kolejności. Pojechałem relacjonować te wydarzenia dla „Tygodnika Powszechnego”. Jak to młody dziennikarz, wykorzystujący na czas wyjazdu wakacyjną przerwę na studiach, pojechałem na żywioł, autobusami, bez planu dotarcia do celu, myśląc, że jakoś się na pewno uda. Choć kraj był już 10 lat po zakończeniu wojny, to podróżowanie po nim, zwłaszcza pomiędzy muzułmańskim Sarajewem, a miejscowościami leżącymi w Republice Serbskiej nie było łatwe. Do Srebrenicy zorganizowano wprawdzie specjalne autobusy, ale dostępne dla rodzin, które straciły tam swoich bliskich. W związku z próbą podłożenia bomby kilka dni wcześniej na miejscu uroczystości, wzmożono w dodatku kontrole. Miałbym pewnie nie lada problem, żeby się tam dostać gdyby nie… Mazowiecki.
W tamtą niedzielę 10 lipca rano spotkałem go bodajże w Hotelu Holiday Inn. Przedstawiłem się, na hasło „Tygodnik Powszechny” zareagował jak zwykle bardzo ciepło i serdecznie. Zapytał czy mam akredytację. Nie myślałem wcześniej, że będzie konieczna. Powiedział, że może się przydać i on mi ją załatwi. Rzeczywiście kilkanaście minut później miałem już plastikowy fioletowy kartonik z moim imieniem i nazwiskiem. Poznałem przy okazji znany powszechnie starszym kolegom fakt, że hasło „Mazowiecki” otwiera w Bośni niemalże wszystkie drzwi, a jego osoba cieszy się tam absolutnym szacunkiem. Okazało się, że bez problemu mogę dopisać swoje nazwisko i dołączyć do policyjnego konwoju, którym kolumna samochodów z Tadeuszem Mazowieckim, oficjelami i dziennikarzami miała pojechać do Potočari, gdzie znajduje się wielki cmentarz ofiar masakry w Srebrenicy. Odczułem więc na sobie to, co większości dziennikarzy, którzy zetknęli się z Mazowieckim już wcześniej, było dobrze znane: jego sympatię i serdeczność wobec ludzi naszego zawodu. Zwłaszcza tych, którzy zajmowali się bliską mu tematyką praw człowieka. Zawsze udzielał nam dużego kredytu zaufania, dostrzegał wartość naszej pracy, traktował jako niezbędne ogniwo w procesie dążenia do pokojowych i demokratycznych przemian.
– Noe zrozumiał wiadomość od Boga i wypełnił swą arkę dla ocalenia istot żywych. Abraham zaakceptował swą ofiarę dla dobra ludzkości – mówił w laudacji mufti Bośni i Hercegowiny Mustafa Cerić. – Mazowiecki wytężył głos przeciw tym, którzy dopuścili się ludobójstwa.
Wieczorem trafiliśmy do tego samego hotelu w Milici, niewielkiej miejscowości pomiędzy Srebrenicą a Sarajewem. Już wcześniej zapytałem czy zgodziłby się udzielić mi wywiadu. Koledzy radzili – nie rozmawiaj z nim rano, wtedy bywa dosyć niemrawy, z biegiem dnia się rozkręca, najbardziej rozmowny jest wieczorami, nawet całkiem późno. Zjedliśmy w większym gronie kolację, a po niej usiedliśmy przy osobnym stoliku. Było na pewno po 21. Rozmawialiśmy przy piwie i w oparach papierosowego dymu. Choć mógł być moim dziadkiem, nie dawał odczuć dystansu dzielącego nas wieku, pozycji i doświadczenia. Wywiad i reportaż ukazały się kilka dni później w „Tygodniku Powszechnym”. Na okładce anonsowało je hasło „Srebrenica 2005”, a pod jego imieniem i nazwiskiem redakcja umieściła też moje. Do dziś uważam to za wielki honor, a tamto spotkanie z nim za jedno z najważniejszych dziennikarskich doświadczeń. Spotkań wcześniej i później było więcej, ale tamto odcisnęło się najmocniej w pamięci.
Trzeba było to dobro i ciepło jakoś odpłacić. Gdy przygotowaliśmy specjalny dodatek na jego 80-lecie, padła propozycja, żeby przedstawić Tadeusza Mazowieckiego z perspektywy rodzinnej. Początkowo miał być to wywiad z jego synami. Po rozmowie z Wojciechem Mazowieckim wspólnie doszliśmy do wniosku, że nic nie ucieszy jego ojca tak, jak wywiad z wnukami. Z Michałem Kuźmińskim uznaliśmy, że to świetny, niezwykle oryginalny pomysł. W Warszawie spotkaliśmy ich wszystkich, całą siódemkę: Ewę, Martę, Filipa, Kasię, Olę, Kacpra i Gabrysię. Wywiad podobno bardzo dziadka ucieszył. Przemówienie wnuków było też najbardziej wzruszającym momentem jego pogrzebu. Dzięki nim, żegnaliśmy nie tylko wielkiego Polaka, jednego z najważniejszych polskich polityków, działacza na rzecz pokoju, ale przede wszystkim dobrego człowieka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *